Author:
niedziela, Grudzień 02nd, 2018

Tyłozgryz to wada zgryzu, która jest jedną z najczęstszych wad występujących u dzieci w Europie. Stanowi nawet około 50% wszystkich wad i stanowi cofnięcie dolnego łuku zębowego w stosunku do łuku zębowego górnego. Może występować w postaci częściowej, całkowitej albo rzekomej.

U osoby z tyłozgryzem bardzo często występuje wywinięcie albo cofnięcie dolnej wargi. Przyczyną tej wady może być sztuczne karmienie w okresie niemowlęcym, nawyk ssania dolnej wargi albo kciuka, a niekiedy także wady postawy.

Jeśli wada zostanie odpowiednio wcześnie ujawniona będzie można podjąć próby leczenia przez specjalne ćwiczenia, które mają taką wadę skutecznie wyrównać. Udaje się to jednak w przypadku dzieci między 4 a 11 rokiem życia.

Natomiast prawidłowe leczenie będzie zazwyczaj związane z wykorzystywaniem aparatu czynnościowego albo takiego z wyciągiem. Zastosowanie takiego aparatu może skrócić czas użytkowania aparatu stałego. Jednocześnie pozwala on rozwijać się łukom zębowym i zmniejsza ryzyko usuwania zębów.


    Podobne:
      None Found
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.