Author:
wtorek, Kwiecień 16th, 2019

Pleśniawki – czyli bolesne białe plamki, które pojawiają się na języku, dziąsłach, podniebieniu, czy wewnętrznej stronie policzków – oznaczają powierzchniową infekcję błon śluzowych w obrębie jamy ustnej. Za ich pojawienie się odpowiadają grzyby, a powstają na skutek obniżenia odporności.

Pleśniawki powstają tak u dzieci, jak i u dorosłych; u osób dorosłych mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Same nie znikną, więc jak najszybciej należy udać się do lekarza. Występują samodzielnie oraz w grupach, a bywa też, że się ze sobą zlewają.

W celu postawienia diagnozy pobiera się wymaz pleśniawek do badania mikrobiologicznego.

Leczenie opiera się najczęściej na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybicznych (np. metronidazol). Antybiotykoterapię doustną stosuje się niezwykle rzadko. Zalecane jest również płukanie ust płynami odkażającymi bądź naparami z ziół i stosowanie kremów oraz żeli łagodzących ból i przynoszących ulgę.

W przypadku pleśniawek bardzo ważne jest zachowanie higieny (częste mycie rąk), unikanie kontaktu ze śluzówką osoby zdrowej, unikanie picia z jednej szklanki wraz z osobą zdrową oraz jedzenia tymi samymi sztućcami.

Rozsiane pleśniawki leczy się zdecydowanie dłużej oraz trudniej. W przypadku podejrzenia zainfekowania przewodu pokarmowego kluczowe jest wykonanie badań endoskopowych – gastroskopii i kolonoskopii – w celu odnalezienia przyczyny tak silnego zakażenia drożdżakowego, a następnie wyprowadzenia odpowiedniego leczenia.


    Podobne:
      None Found
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.