Leczenie kanałowe zęba

Leczenie kanałowe, nazywane również endodoncją, to procedura stomatologiczna, która ma na celu leczenie zainfekowanego lub uszkodzonego wnętrza zęba, czyli miazgi. Miazga to tkanka znajdująca się wewnątrz korzenia zęba, zawierająca naczynia krwionośne, nerwy i tkanki łączne. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie zainfekowanej miazgi, oczyszczenie przewodów korzeniowych i wypełnienie ich materiałem w celu zachowania zęba.

Celem leczenia kanałowego jest zachowanie zęba, który inaczej musiałby zostać usunięty. Jest to procedura skomplikowana, dlatego jest przeprowadzana przez doświadczonych endodontów lub dentystów specjalizujących się w endodoncji.

Pierwszym krokiem w leczeniu kanałowym jest diagnostyka, w trakcie której endodonta ocenia stan zęba i miazgi za pomocą badania klinicznego i radiologicznego, takiego jak zdjęcie rentgenowskie. Jeśli stwierdzi zakażenie miazgi lub stan zapalny, konieczne jest leczenie kanałowe.

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego pacjent jest znieczulany miejscowo, aby zapewnić brak bólu podczas wykonywania zabiegu. W trakcie zabiegu ząb jest izolowany za pomocą specjalnej gumy stomatologicznej, aby utrzymać go w suchym środowisku i uniknąć zanieczyszczenia. Następnie dentysta otwiera ząb, aby uzyskać dostęp do miazgi i usuwa zainfekowaną lub uszkodzoną miazgę z przewodów korzeniowych za pomocą narzędzi endodontycznych, takich jak pilniki korzeniowe. Przewody korzeniowe są starannie oczyszczone i dezynfekowane w celu usunięcia bakterii i innych zanieczyszczeń.

Po oczyszczeniu i dezynfekcji przewodów korzeniowych, zostają one wypełnione materiałem uszczelniającym. Ma to na celu zapobieżenie ponownemu zakażeniu przewodów korzeniowych. Po wypełnieniu przewodów korzeniowych, ząb zostaje zabezpieczony za pomocą plomby lub korony stomatologicznej, w zależności od jego stanu i lokalizacji.

Leczenie kanałowe jest kompleksowym procesem, który może wymagać więcej niż jednej wizyty u dentysty, w zależności od stopnia zaawansowania stanu zęba i miazgi. Po leczeniu kanałowym pacjent może odczuwać delikatne bóle i dyskomfort, ale zazwyczaj jest to krótkotrwałe i można je złagodzić lekami przeciwbólowymi.