Author:
niedziela, Grudzień 22nd, 2019

Powierzchnia każdego zęba składa się z kilku warstw. Jedną z najważniejszych z nich jest tzw. szkliwo, czyli warstwa ochraniająca ząb przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak pokarm czy temperatura. Zęby zdrowe, z pełną ochroną w formie szkliwa są trwałe i odporne na działanie takich czynników jak np. gorące lub zimne napoje. Czasami nawet potrawy zbyt słodkie potrafią spowodować ból zęba, którego szkliwo zostało naruszone lub uszkodzone.

Natomiast zęby pozbawione szkliwa będą łatwiej się łamać, kruszyć oraz boleć przy spożywaniu niektórych pokarmów. Co ciekawe ząb pozbawiony szkliwa nie będzie bolał, jeśli nie pojawi się jakiś czynnik, który podrażni nie osłonięte wnętrze zęba.

Poza efektami bólowymi, brak szkliwa w zębie nie wygląda także estetycznie. zazwyczaj jest to ciemna, żółtawa plama na zębie, która jeśli nic z nią nie zrobimy będzie się dalej kruszyć i powiększać.

Szkliwo może się uszkodzić w trakcie życia ale też można już urodzić się z brakiem szkliwa w jednym lub kilku zębach. Często spowodowane jest to zażywaniem przez matkę leków w ciąży.    Podobne:
      None Found
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.